Czym jest mammografia?
Mammografia to badanie obrazowe pozwalające uwidocznić wnętrze tkanki tworzącej piersi. Może ono być wykonywane zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn z ginekomastią lub otyłych. Badanie wykorzystywane jest do wczesnego wykrywania raka piersi. W trakcie badania mammograficznego urządzenie zwane mammografem emituje niewielkie ilości promieniowania rentgenowskiego.
Jak wygląda badanie mammograficzne?
Densytometria jest badaniem nieinwazyjnym i niebolesnym. Wykonuje się ją za pomocą specjalnego aparatu Badanie mammograficzne polega na wykonaniu dwóch zdjęć rentgenowskich każdej piersi. Standardowo wykonuje się dwa zdjęcia każdej piersi – jedno od góry, a drugie w skosie. Mammografia wykrywa zmiany bezobjawowe, o wielkości nawet 3 milimetrów.
Co wykrywa mammografia?
Mammografia jest stosowana jako badanie przesiewowe w celu wykrywania raka piersi oraz innych nieprawidłowości tkankowych np. zwapnień. Umożliwia wykrycie zmian w przewodach gruczołów mlecznych
Czynniki zwiększające ryzyko zachorowania na raka piersi
Przyczyny powstawania raka piersi nadal pozostają nieodkryte. Dzięki przeprowadzanym badaniom udało się jednak ustalić grupę czynników odpowiedzialnych za zwiększenie zachorowalności. Do najistotniejszych należą:
- starszy wiek
- płeć żeńska (chociaż u mężczyzn również dochodzi do rozpoznania tego typu raka, to jednak ma to miejsce 100 razy rzadziej)
- wcześnie pojawiająca się pierwsza miesiączka (przed 11. rokiem życia)
- późna menopauza – następująca po 54. roku życia
- stosunkowo późny pierwszy poród (po 35. roku życia)
- wieloletnia hormonalna terapia zastępcza, która trwała co najmniej 10 lat
- występowanie raka piersi wśród członków najbliższej rodziny
- nosicielstwo mutacji genowych (głównie BRCA1 i BRCA2)
- przebyty rak piersi
Samobadanie piersi pamiętaj o tym!
- Stań przed lustrem i luźno opuść ramiona. Przyjrzyj się kształtowi twoich piersi, naskórkowi, sprawdź czy nie widać żadnych zmian skórnych i przebarwień. Tą samą czynność potwórz z rękoma w górze i opartymi na biodrach.
- Lekko uciśnij brodawkę, sprawdź czy nie leci z niej wydzielina.
- Na stojąco (możesz wykonać to badanie pod prysznicem) unieś lewą rękę do góry, prawą połóż na lewej piersi. Całą dłonią zataczaj koła zgodnie z ruchem wskazówek zegara, w kierunku od brodawki. To samo badanie wykonaj drugą ręką.
- Kolejne badanie wykonaj w pozycji leżącej. Wsuń poduszkę pod prawy bark, prawą rękę wsuń pod głowę. Lewą ręką kolistymi ruchami zbadaj prawą pierś. Powtórz badanie z drugą piersią.
Co powinno zaniepokoić podczas badania piersi:
- zmiany w kolorze skóry,
- poszerzenie żył podskórnych,
- fałdy
- uwypuklenia
- tzw. pomarańczowa skórka.
- zmiany wymagające konsultacji lekarza:
- zmiana kształtu brodawki
- wciągnięcie brodawki
- owrzodzenia
- rany w obrębie brodawki