Dzieci na Szpitalnym Oddziale Ratunkowym

Co robić, kiedy dziecko dozna fizycznego urazu, ma wysoką gorączkę, albo zgłasza niespecyficzne objawy bólowe? Najważniejsze, aby rodzice nie bagatelizowali żadnych dolegliwości, zachowali spokój i bezwzględnie skonsultowali się z lekarzem.

Łukasz Bilaszewski – Kierownik Szpitalnego Oddziału Ratunkowego – Na SOR najczęściej trafiają dzieci, które uległy przeróżnym urazom. Każde dziecko jest badane i konsultowane przez chirurga. Z innymi dolegliwościami, np. bólem brzucha, kierowane jest na Oddział Pediatryczny, gdzie w gotowości czekają lekarze specjaliści, ponadto oddział dysponuje świetnym zapleczem diagnostycznym. Do stanów ostrych, rodzice powinni bezwzględnie wzywać karetkę pogotowia. Rodzicom trudno samodzielnie ocenić stan dziecka i lepiej żeby sami tego nie robili, a zaufali specjalistom. Dlatego rekomenduję wezwanie pomocy. Zespół medyczny na miejscu oceni stan małego pacjenta i zdecyduje, czy wymaga np. pilnej interwencji chirurgicznej. W karetce dziecko ma pełną opiekę medyczną, aż do chwili przekazania na specjalistyczny oddział szpitalny. Wezwanie karetki, to prawo każdego pacjenta”.

Jeśli Twoje dziecko dozna np. złamania kończyn, ulegnie urazowi, i podejrzewasz, że może mieć uszkodzenia w obrębie narządów wewnętrznych – natychmiast wezwij karetkę! Nie zwlekaj ani chwili, nie obawiaj się, że zostaniesz pociągnięty do odpowiedzialności za nieuzasadnione wezwanie zespołu ratunkowego.

Zespół medyczny potrafi szybko i fachowo ocenić stan zdrowia dziecka, zbadać, czy w jamie brzusznej nie rozwija się ostry proces chorobowy. Ratownicy doskonale znają procedury i wiedzą, jak należy postępować. Z zasady natychmiast przewożą dziecko do właściwego szpitala. Dzieci, które mają skierowanie do szpitala wydane przez lekarza rodzinnego, bądź od specjalisty, przyjmowane są na nasz Oddział Pediatryczny. Jeśli skierowania nie ma, wtedy to lekarz SOR ocenia stan dziecka i decyduje o dalszej ścieżce leczenia.