Mały aparat na duże problemy

Twoje dziecko skarży się na bóle brzucha, ma wzdęcia, biegunki? Niepokoją Cię te objawy? To może być nietolerancja pokarmowa. Kiedy objawy nasilają się, szczególnie po spożyciu mleka, jego przetworów czy owoców – to sygnał do działania. Oddział Pediatryczny dysponuje nowoczesnym gastrolizerem (wodorowy test oddechowy), który szybko, bezboleśnie i nieinwazyjnie, w wydychanym przez dziecko powietrzu wykryje nieprawidłowości świadczące o nietolerancji, bądź niewłaściwym wchłanianiu laktozy, sacharozy, fruktozy. Badanie wykazać może również o inne schorzenia w obrębie jelita cienkiego, jak np. SIBO – zespół spowodowany nadmiernym wzrostem w jelicie cienkim bakterii charakterystycznych dla jelita grubego, czego głównym objawem są uporczywe biegunki.

Nieprawidłowe wyniki badań konsultowane są z gastroenterologiem dziecięcym, który zaleca metody dalszego postępowania z dzieckiem. Badanie gastrolizerem wykonywane jest również w ramach prowadzonych na Oddziale Pediatrycznym badań diagnostycznych, na które zgłosić się mogą rodzice zaniepokojeni stanem zdrowia swoich dzieci. Skierowanie nie jest wymagane, jedynie telefoniczna rejestracja, tel. nr 571 223 476, w dni powszednie, w godzinach od 12:00 do 14:00.

Badaniu gastrolizerem poddane mogą być niemowlęta i dzieci starsze. Analiza trwa ok. dwóch godzin, z kilkunastominutowymi przerwami. Badanie wykonywane jest na czczo. 12 godzin przed testem dziecku nie wolno podawać żadnych pokarmów, pić tylko niegazowaną wodę. Do testu należy się również odpowiednio przygotować, wszelkie informacje na ten temat zostaną udzielone po kontakcie telefonicznym z oddziałem. Należy poinformować lekarza o wszystkich lekach zażywanych przez dziecko, szczególnie o antybiotykoterapii i probiotykach, które zmienia naturalną florę bakteryjną jelit i na 4 tygodnie dyskwalifikują z badania.