Otwarcie nowego Bloku Operacyjnego oraz Oddziału Anestezjologii i Intensywnej Terapii w Szpitalu św. Łukasza w Bolesławcu

W dniu 27 września 2022 roku w Szpitalu św. Łukasza w Bolesławcu odbyło się oficjalne otwarcie nowego Bloku Operacyjnego oraz Oddziału Anestezjologii i Intensywnej Terapii. Całość inwestycji wyniosła prawie 11 mln złotych, z czego większość została dotowana z:

  • Ministerstwa Zdrowia,
  • Powiatu Bolesławieckiego,
  • Gminy Miejskiej Bolesławiec,
  • Gminy Bolesławiec,
  • Gminy Osiecznica,
  • Gminy Warta Bolesławiecka,
  • Gminy Gromadka.

Dzięki modernizacji na bloku operacyjnym powiększono ilość sal operacyjnych do trzech oraz łóżek na Oddziale Anestezjologii i Intensywnej terapii – zwiększono ilość stanowisk z 7 na 9. Nowy blok dysponuje również 3-stanowiskową salą wybudzeń oraz salą przygotowania pacjenta do zabiegu. Nowe pomieszczenia spełniają restrykcyjne normy i najwyższe standardy. Wyposażenie bloku operacyjnego stanowi sprzęt na miarę XXI wieku. Posiada między innymi nowy laparoskop 4K z obrazowaniem ICG, który jest jednym z pierwszych w Polsce i pierwszym na Dolnym Śląsku urządzeń tej klasy oraz robot Navio, który jest  najbardziej innowacyjnym i rewolucyjnym sprzętem medycznym
w endoprotezoplastyce kolana w Polsce. Oddział Anestezjologii i Intensywnej Terapii oprócz najnowocześniejszej aparatury anestezjologicznej i intensywnej terapii posiada jeden z dwóch na Dolnym Śląsku aparatów ECMO, który ratuje życie pacjentów z ostrą niewydolnością płuc lub serca.

Wszystkie główne założenia projektu zostały zrealizowane. Po ponad roku prac można już korzystać z udogodnień nowego Bloku Operacyjnego oraz Oddziału Anestezjologii i Intensywnej Terapii, które bez wątpienia są obecnie jednymi z najnowocześniejszych oddziałów na Dolnym Śląsku. Dzięki przeprowadzonej inwestycji po wielu latach w szpitalu powiatowym otwiera się nowy rozdział. Szpital św. Łukasza to teraz era nowoczesnego leczenia oraz najwyższej jakości standardów, które będą przez długie lata służyć mieszkańcom powiatu bolesławieckiego i Dolnego Śląska. Biorąc pod uwagę wzrost liczby zabiegów operacyjnych oraz hospitalizacji na Oddziale Anestezjologii i Intensywnej Terapii w poprzednich latach, jak również potrzeby zdrowotne mieszkańców, należy stwierdzić, iż bez wątpienia istnieje konieczność dalszego rozwoju i rozbudowy szpitala w Bolesławcu.