Szpital ćwiczy z wojskiem amerykańskim

Zespół Opieki Zdrowotnej w Bolesławcu przeprowadził 5.06. 2021 roku ćwiczenia transportowe z US Army stacjonującą na terenie obozowiska w pobliżu miejscowości Trzebień. Ćwiczenia polegały na sprawnym przetransportowaniu do szpitala w Bolesławcu poszkodowanego żołnierza amerykańskiego, który uległ groźnie wyglądającemu wypadkowi  (niewybuch na poligonie usytuowanym koło Trzebienia). Założeniem międzynarodowych ćwiczeń jest wypracowanie wspólnych procedur pomiędzy Zespołem Opieki Zdrowotnej, a  żołnierzami armii amerykańskiej, którzy z racji lokalizacji w powiecie bolesławieckim, są terytorialnie obsługiwani przez tutejszy szpital. Mamy nadzieję, że zapoczątkowana w ten sposób współpraca cywilno – wojskowa będzie dobrym początkiem wymiany doświadczeń, wspólnych szkoleń pierwszej pomocy, a docelowo ćwiczeń z zaplanowanym wypadkiem masowym. Obie strony zgodnie twierdzą, że należy zapobiegać podobnym zdarzeniom. Najlepszą formą przygotowania żołnierzy do działań w sytuacji kryzysowej jest symulacja wypadku na poligonie i wspólne ćwiczenia.