Ważne telefony antydepresyjne
Fachową pomoc psychologiczną można uzyskać za pośrednictwem specjalnych linii pomocowych. Konsultantami telefonu zaufania są życzliwe osoby, które znają się na problemach dzieci i młodzieży i wiedzą, jak im i Tobie pomóc.
Jakie są objawy depresji?
Depresja jest chorobą wpływającą negatywnie na funkcjonowanie i wiąże się ze zmianą sposobu postrzegania siebie i otaczającego świata, posiadanych relacji społecznych, emocji, czemu nierzadko towarzyszą trudności związane z funkcjami poznawczymi takimi jak zdolność do koncentracji czy pamięci. Objawy u dzieci manifestują się nieszablonowo i z różnym nasileniem w zależności od wieku rozwojowego, indywidualnych cech dziecka i otoczenia.
Kryteria rozpoznawania depresji wymieniają i wymagają do jej rozpoznania cech takich jak obniżenie nastroju, drażliwość, utrata zainteresowań i zdolności do odczuwania przyjemności. Szczególnie ważne jest zauważenie, czy niepokojące objawy Twojego dziecka występują przez większość dnia w ciągu co najmniej kolejnych dwóch tygodni.
Innymi objawami depresji u dziecka mogą być na przykład:
1. Zwiększony lub zmniejszony apetyt i mogąca się z tym wiązać zmiana wagi, a u mniejszych dzieci brak osiągnięcia oczekiwanej masy ciała.
2. Bezsenność w nocy lub nadmierna senność w ciągu dnia.
3. Obserwowane pobudzenie lub spowolnienie w zakresie myślenia i poruszania się.
4. Poczucie braku energii lub zmęczenia zwłaszcza u młodszych dzieci.
5. Nieadekwatne poczucie winy, wyrzuty sumienia z powodu bycia chorym, obniżenie brak poczucia własnej wartości.
6. Trudności w myśleniu, zapamiętywaniu, podejmowaniu decyzji, koncentracji, co może przejawiać się trudnościami lub zaległościami szkolnymi, nieadekwatnie większą ilością czasu spędzaną nad wymagającymi intelektu zajęciami w porównaniu do stanu sprzed choroby.
7. Poczucie bezradności lub myśli samobójcze myśli samobójcze, pogodzenie się z wizją własnej śmierci.
8. Zaburzenia zachowania, np. agresja, nieudolność lub niezdolność do kontroli nad sobą.
9. Zaburzenia w odżywianiu jak anoreksja lub bulimia.
Gdzie można szukać pomocy – telefon zaufania?
Poniżej antydepresyjne telefony zaufania działające w Polsce:
o 800 12 12 12 – dziecięcy ogólnopolski telefon zaufania rzecznika praw dziecka, czynny 7 dni w tygodniu, 24 godziny na dobę, mogą również dzwonić osoby dorosłe, by zgłosić problemy dzieci, lub napisać przez czat https://czat.brpd.gov.pl/
o 22 484 88 04 – bezpłatny telefon zaufania dla młodych osób prowadzony przez Fundację ITAKA, czynny w pon.–sb. 11.00–21.00
o 800 120 226 – Policyjny Telefon Zaufania
o 800 100 100 – telefon dla rodziców i nauczycieli w sprawie bezpieczeństwa dzieci, czynny pon.–pt. 12.00–15.00
o 800 199 990 – Telefon Zaufania „Narkotyki-Narkomania”, czynny codziennie 16.00–21.00, oprócz świąt państwowych
o 801 140 068 – Pomarańczowa Linia dla rodziców pijących dzieci, czynna w pon.–pt. 14.00–20.00
o 801 889 880 – telefon zaufania z problemem uzależnień behawioralnych, czynny w pon.–niedz. 17.00 – 22.00
o 800 800 605 – infolinia „Pomagamy” Ministerstwa Edukacji i Nauki – jest to całodobowy telefon zaufania młodych
o 22 594 91 00 – Antydepresyjny Telefon Forum Przeciw Depresji, (czynny w każdą środę – czwartek od 17.00 do 19.00)
o 116 111 – Telefon Zaufania dla Dzieci i Młodzieży (czynny 7 dni w tygodniu, 24 h na dobę),
o 800 108 108 – Bezpłatna linia wsparcia dla osób po stracie bliskich (poniedziałek-piątek od 14.00 do 20.00)
Dlaczego antydepresyjny telefon dla dzieci i rodziców jest ważny?
Istnieje wiele powodów, dla których warto skorzystać z antydepresyjnych linii pomocniczych. Oto kilka najważniejszych:
1. Pomoc w trudnych chwilach: Antydepresyjne linie pomocnicze oferują bezpośrednie wsparcie dla osób cierpiących na depresję lub inne zaburzenia nastroju. W trudnych momentach mogą one zapewnić poczucie komfortu i ulgi, a także pomóc w radzeniu sobie z emocjami.
2. Bezpłatny dostęp do profesjonalnej pomocy: Niektóre osoby nie stać na prywatną terapię lub nie mogą znaleźć odpowiedniego specjalisty w swojej okolicy. Antydepresyjne linie pomocnicze oferują bezpłatny dostęp do profesjonalnej pomocy psychologicznej, co jest szczególnie ważne dla osób, które potrzebują natychmiastowej pomocy.
3. Możliwość anonimowego rozmawiania: Niektóre osoby wstydzą się mówić o swoich problemach z depresją lub zaburzeniami nastroju. Antydepresyjne linie pomocnicze umożliwiają anonimowe rozmawianie z terapeutami, dzięki czemu osoby te mogą czuć się swobodniej i otwarciej.
4. Zwiększenie poczucia kontroli: Depresja i zaburzenia nastroju często powodują uczucie beznadziejności i braku kontroli nad swoim życiem. Antydepresyjne linie pomocnicze pomagają osobom cierpiącym na te schorzenia odzyskać poczucie kontroli, ponieważ pozwalają im na aktywne działanie w celu poprawienia swojego stanu emocjonalnego.
5. Ratowanie życia: Depresja może prowadzić do myśli samobójczych i poważnego zagrożenia dla życia. Antydepresyjne linie pomocnicze mogą uratować życie osób znajdujących się w takiej sytuacji, zapewniając im natychmiastową pomoc i wsparcie.
Szczegółowe informacje na temat przyjęcia do oddziału można uzyskać od poniedziałku do piątku w godz. 8:00 – 14:30 pod numerem 571 223 431 lub za pośrednictwem adresu mailowego psychiatria@szpitalboleslawiec.pl.
Szczegóły dotyczące pracy Oddziału Psychiatrycznego dla dzieci znaj państwo tutaj.