Opis jednostki
Centrum profilaktyki i leczenia udarów mózgu dotychczas znane jako pododdział neurologiczny powstał w 2012 roku w ramach oddziału wewnętrznego.
1 kwietnia 2022r przekształcił się w pełni samodzielny oddział neurologii z pododdziałem udarowym.
Aktualnie posiada 30 łóżek. W wydzielonym pododdziale udarowym mieści się 18 łóżek w tym 5 stanowisk intensywnego nadzoru neurologicznego.
Oddziałowy zespół diagnostyczno-terapeutyczny składa się z:
- lekarzy,
- pielęgniarek,
- fizykoterapeutów,
- neurologopedy,
- farmaceutów,
- opiekunów medycznych.
Chcąc doskonalić opiekę nad pacjentem, Centrum profilaktyki i leczenia udarów mózgu przystąpiło do Inicjatywy Angels, a tym samym znalazło się w prestiżowej grupie ośrodków dążących do podnoszenia standardów leczenia udarów.
Wśród pacjentów wdrażane jest leczenie trombolityczne udarów niedokrwiennych mózgu według aktualnych wytycznych Grupy Ekspertów Sekcji Chorób Naczyniowych Polskiego Towarzystwa Neurologicznego.
W Centrum profilaktyki i leczenia udarów mózgu kładziony jest nacisk na wysoką jakość leczenia pacjenta, łącząc profesjonalizm z miłą opieką nad chorym. Pracownicy regularnie uczestniczą w szkoleniach i konferencjach.
Następnym celem, który wyznaczył kierownik profilaktyki i leczenia udarów mózgu jest utworzenie unitów, czyli jednostek kompetencji zajmujących się wąską dziedziną medycyny w neurologii. Zespół wyszkolonych lekarzy oferuję pomoc chorym również z tymi rzadszymi schorzeniami jak dystonie ogniskowe, wykorzystując w terapii toksynę botulinową.
Centrum wyposażone jest między innymi w:
- aparat EEG ( Holter EEG i Video EEG),
- system TCD przeznaczony do pomiarów przezczaszkowego , zewnątrzczaszkowego przepływu krwi,
- USG Doppler tętnic szyjnych i kręgowych,
- Holter EKG i Holter RR.
Wszystkie oddziały mają całodobowy dostęp do diagnostyki neuroobrazowej ( MRI, TK, perfuzja TK).
Profilaktyki i leczenia udarów mózgu prowadzi badania kliniczne, umożliwiające naszym pacjentom dostęp do najnowocześniejszych terapii w neurologii.
Centrum posiada akredytację do prowadzenia specjalizacji z neurologii oraz staży kierunkowych dla innych specjalizacji.