Opis jednostki
Nefrolog obejmuje opieką dorosłych pacjentów z chorobami nerek oraz układu moczowego. Dziedzina ta, w odróżnieniu do urologii, zapewnia leczenie zachowawcze, czyli niechirurgicze. W celu przeprowadzenia zabiegów inwazyjnych i operacji w obrębie nerek i układu moczowego pacjent kierowany jest do lekarza urologa.
Diagnostyka nefrologiczna nie jest jednak zawężona do samego wywiadu chorobowego: Nefrolog zleca badania pomocnicze w celu oceny stanu pacjenta.
Z jakimi schorzeniami pacjenci najczęściej zgłaszają się do poradni?
- infekcje układu moczowego
- niewydolność nerek
- cukrzycowa choroba nerek
- nefropatia nadciśnieniowa
- kamica nerkowa
- kłębuszkowe zapalenie nerek
Jakie choroby leczy nefrolog? Nefrolog zajmuje się leczeniem:
- Kamicy nerkowej, w wyniku której w układzie moczowym powstają złogi (potocznie zwane kamieniami), składające się z substancji obecnych w moczu. W początkowej fazie choroby tworzą niewielkie kryształki, później zaczynają formować większe kształty. W ostrym przebiegu choroby pojawia się intensywny ból w okolicy lędźwiowej, bolesna kolka oraz krwiomocz.
- Stanów zapalnych układy moczowego, którym towarzyszą częste oddanie moczu oraz szczypanie w okolicach cewki moczowej. Choroba ma podłoże wirusowe lub bakteryjne.
- Choroby Fabry’ego, czyli wady genetycznej związanej z niedoborem enzymu alfa-galaktozydaza A. W jej wyniku w komórkach gromadzą się niebezpieczne substancje, wywołujące zmiany w pracy mózgu, serca oraz nerek.
- Cystynurii, która również jest chorobą wrodzoną. Wywołuje ona zwiększone wydzielanie cystyny w moczu, co z kolei prowadzi do powstania kamieni cystynowych w nerkach.
- Kłębuszkowego zapalenia nerek, które jest jednym z najczęstszych schorzeń pacjentów zgłaszających się do nefrologa. Choroba prowadzi do upośledzenia pracy kłębuszków nerkowych, a w konsekwencji ich zwłóknienia.
- Zespołu nerczycowego – czyli zespołu objawów wywołujących zaburzenia pracy nerek (między innymi białkomocz i duże stężenie lipidów we krwi).
- Niewydolności nerek – bardzo niebezpiecznej choroby, która w początkowym stadium nie daje żadnych objawów, a jej późne wykrycie może się wiązać z upośledzeniem pracy bądź całkowitą utratą funkcji nerek, co może stwarzać zagrożenie dla pozostałych narządów.
Choroby nerek rozwijają się długo i niepostrzeżenie, dlatego niezwykle ważne jest wykonywanie kontrolnych badań moczu przynajmniej raz do roku.
Poradnia Nefrologiczna:
- specjalizuje się w diagnostyce i leczeniu problemów zaburzeń oddawania moczu, ze szczególnym uwzględnieniem moczenia nocnego i dziennego,
- konsultuje, diagnozuje i leczy dzieci ze schorzeniami układu moczowego,
- posiada wysokiej klasy zaplecze laboratoryjne, możliwość wykonywania badań obrazowych.