„Nie zwlekaj – zadbaj o swoje nerki”

W dniu 14 marca 2024 roku w Teatrze Starym  w Bolesławcu odbyło się spotkanie zorganizowane przez Szpital św. Łukasza i Fundację Wspierajmy Zdrowie pn. „Nie zwlekaj – zadbaj o swoje nerki”.   Podczas tego wydarzenia można było skorzystać z bezpłatnych badań laboratoryjnych,  konsultacji lekarza,  porad dietetyka i rehabilitanta.

Patronat nad wydarzeniem „Nie zwlekaj, zadbaj o swoje nerki” objął wojewoda dolnośląski Pan Maciej Awiżeń,  Konsultant Krajowy w dziedzinie Nefrologii prof. dr hab.  med. Ryszard Gellert, Powiat Bolesławiecki oraz Miasto Bolesławiec. Honorowym patronatem i swoją obecnością wsparła naszą inicjatywę prof. dr hab. n. med. Oktawia Mazanowska – Wojewódzki Konsultant w dziedzinie Nefrologii, która w swojej prezentacji przedstawiła leczenie nerkozastępcze na Dolnym Śląsku oraz opiekę koordynowaną w zakresie nefrologii. Podkreśliła, że działania edukacyjne są ważnym elementem kompleksowej opieki nad pacjentami z chorobami nerek.

Spotkanie miało na  celu podniesienie świadomości na temat zdrowia nerek oraz zachęcanie do profilaktyki, regularnych badań a także zachęcenia do regularnych wizyt u lekarza oraz monitorowania stanu swoich nerek, aby cieszyć się pełnią zdrowia.

Podczas prelekcji prof. dr hab. n. med. Mariusza Kusztala podkreślił jak ważne jest regularne badanie nerek, zwłaszcza u osób z występowaniem czynników ryzyka, takich jak cukrzyca czy nadciśnienie. Dodatkowo, regularna aktywność fizyczna, unikanie palenia papierosów oraz nadmiernego spożycia alkoholu, kontrolowanie ciśnienia krwi i cukrzycy, oraz regularne badania kontrolne u lekarza mogą pomóc w wczesnym wykryciu chorób nerek.

Podczas wydarzenia omówiono różne choroby nerek, zwracając uwagę na najczęstsze przyczyny ich występowania, objawy oraz metody diagnozy i leczenia. Ponadto poruszono kwestie profilaktyki chorób nerek, wskazując na znaczenie zdrowego stylu życia
i regularnych badań kontrolnych. Wskazano także na konieczność świadomości zagrożeń związanych z niewłaściwym funkcjonowaniem nerek oraz potrzebę dbania o ich zdrowie poprzez odpowiednią dietę, nawodnienie i unikanie szkodliwych substancji.