Opis jednostki
Na stacji dializ wykonuje się dializy – zabiegi oczyszczania krwi jeśli nerki przestają pracować.
W szpitalu znajduje się kilkanaście stanowisk do wykonywania hemodializ trwających przeciętnie 4-4,5 godziny oraz ambulatorium dializ otrzewnowych.
Personel kładzie nacisk na profilaktykę zakażeń, edukację i komunikacje z pacjentem aby wspólnie osiągać jak najlepsze wyniki leczenia i rehabilitacji.
Hemodializa to zabieg, który polega na oczyszczaniu krwi z toksyn i nadmiaru płynów. Pacjent siada na specjalnym fotelu i przez dostęp naczyniowy ( przetoka na ręce lub cewnik umieszczony poniżej obojczyka) przez igły i dreny krew pacjenta jest transportowana do dializatora, gdzie ulega filtracji. Po oczyszczeniu krew wraca do chorego. Podczas hemodializy podawane są środki przeciwkrzepliwe – najczęściej jest to heparyna. Zabiegi są bezbolesne a w czasie ich trwania pacjenci mogą czytać, oglądać filmy, grać w gry elektroniczne.
Dializa otrzewnowa polega na wprowadzeniu do jamy brzusznej chorego płynu dializacyjnego o specjalnie dobranym składzie chemicznym. Płyn dializacyjny absorbuje szkodliwe substancje z krwi – mocznik, potas, fosforany itp. Na zasadzie ultrafiltracji osmotycznej do płynu przenika także nadmiar wody. Zaletami dializy otrzewnowej są prostota w ich prowadzeniu i niezależność od szpitala i personelu – zabiegi wykonuje się, po wcześniejszym przeszkoleniu w domu. Może to robić sam pacjent, zaprogramowane urządzenie (cykler) lub domownik (asystent).
Jaką dializę wybrać?
Pacjenci z chorobą serca (a szczególnie niewydolnością serca) , a także cukrzycy, odnoszą więcej korzyści z dializy otrzewnowej. Lekarz po rozmowie i zbadaniu pacjenta stwierdza, która forma dializy jest najwłaściwsza ze uwagi na warunki domowe, wsparcie rodziny, stan funkcjonalny i oczekiwania pacjenta. Warto umówić się z doświadczonym nefrologiem pracującym na stacji dializ posiadającym doświadczenie w obu metodach.
Personel stacji dializ zapewnia pełną, kompleksową opiekę nad pacjentem dializowanym: koordynuje zgłaszanie do przeszczepu nerki, ocenia i zapewnia wytworzenie dostępu naczyniowego , leczy niedokrwistość i zaburzenia gospodarki wapniowo-fosforanowej. Pacjenci mogą liczyć na zalecenia dietetyczne i wsparcie w wyborze fizjoterapii (dobór bezpiecznej aktywności ruchowej).
Możliwe są konsultacje kwalifikacyjne do dializ otrzewnowych , wytworzenia dostępu naczyniowego do hemodializ z bezpośrednim umówieniem terminu zabiegu (szybka ścieżka).