Pediatria w Zespole Opieki Zdrowotnej w Bolesławcu
Oddział Pediatryczny Zespołu Opieki Zdrowotnej w Bolesławcu to jeden z najlepiej wyposażonych oddziałów dla małych pacjentów w regionie, którym kieruje doktor Aleksandra Kopczyńska – specjalista w dziedzinie pediatrii i neonatologii, znana również w mediach społecznościowych jako Balonowa Pani Doktor. Oddział tworzy zespół pediatrów, którzy są wyszkolonymi, empatycznymi lekarzami z odpowiednim podejściem do małego pacjenta, oraz nieustannie podnoszącymi swoje kwalifikacje medyczne. Lekarze specjaliści, jak również pełne zaplecze nowoczesnego sprzętu pozwalają na szybką diagnostykę i wprowadzenie odpowiedniego celowanego leczenia dzieci.Na zmodernizowanym Oddziale Pediatrycznym wszystkie sale są jednoosobowe i dwuosobowe, a w trakcie całego procesu leczenia z dzieckiem może przebywać niezmiennie jeden opiekun, dla którego przygotowane jest rozkładane łóżko, świeża pościel, życzliwość i profesjonalna pomoc personelu medycznego.
Dzięki posiadaniu przez Zespół Opieki Zdrowotnej w Bolesławcu nowoczesnego laboratorium molekularnego na Oddziale Pediatrycznym wykonujemy panel wirusowy SARS CoV-2, grypy typu A, typu B oraz RSV met. Real Time RT-PCR. Badanie pozwala na różnicowanie zakażeń spowodowanych koronowirusem SARS-CoV-2 od zakażeń wirusem grypy A, B oraz wirusem RSV.
Na szczególną uwagę zasługuje fakt nieograniczonego dostępu małych pacjentów do badań rezonansem magnetycznym w znieczuleniu ogólnym. Dla maluchów, które nie rozumieją co się dzieje, takie badanie bez znieczulenia jest zwykle bardzo stresujące i właśnie ze względu na niepokój, praktycznie nierealne do wykonania. Warunkiem prawidłowo wykonanej procedury jest też to, żeby dziecko się nie poruszyło. Dlatego pacjenta zakwalifikowanego do rezonansu przyjmujemy na oddział pediatryczny, odpowiednio przygotowujemy, konsultujemy z anestezjologiem i bezpiecznie usypiamy na czas badania.
Zespół Opieki Zdrowotnej w Bolesławcu zakupił dwa podgrzewane stanowiska do resuscytacji noworodków, u których wystąpiło nagłe zatrzymanie krążenia, niewydolność oddechowa lub bezdech. Jedno z urządzeń zainstalowano na Oddziale Pediatrycznym, drugie na Szpitalnym Oddziale Ratunkowym. Profesjonalna aparatura, to sprzęt o trudnych do przeceniania możliwościach terapeutycznych, ratujący życie najmłodszych pacjentów i chroniący dzieci przed możliwymi powikłaniami, wywołanymi przez zatrzymanie akcji serca i niedotlenienie organizmu. Opóźnienie akcji ratunkowej może powodować często nieodwracalne zmiany neurologiczne, a w skrajnych przypadkach prowadzić do śmierci. Stanowiska zapewniają optymalną ciepłotę ciała oraz wspomaganie oddechowe w trakcie resuscytacji. Są to procedury przywracające właściwą pracę serca i płuc. Przystosowane są również do jednoczesnej terapii bliźniąt.
Warto dodać, że w marcu tego roku, ZOZ zorganizował kurs EPALS – szkolenie z zakresu zaawansowanych zabiegów resuscytacyjnych u dzieci. Program kursu składał się z wykładów i praktycznej nauki metod postępowania w przypadku zatrzymania krążenia, rozpoznawania pierwszych symptomów niewydolności krążeniowej i oddechowej. Pracownicy Oddziału Pediatrycznego uczyli się również rozpoznawać objawy urazów najczęściej występujących u noworodków, niemowląt i nieco starszych dzieci.