Botoks po udarze? Nowoczesna terapia spastyczności poudarowej dostępna już dziś.

Czy wiesz, czym jest toksyna botulinowa?

Toksyna botulinowa to lek, który podany miejscowo hamuje uwalnianie acetylocholiny w złączu nerwowo-mięśniowym – tym samym zmniejsza napięcie mięśniowe w ostrzykiwanym mięśniu, ogranicza nadmierną aktywność mięśni oraz wpływa na wydzielanie substancji biorących udział w transmisji doznań bólowych -działa przeciwbólowo.

Toksyna botulinowa a udar

Celem terapii toksyną botulinową jest obniżenie napięcia mięśniowego, ułatwienie fizjoterapii, zwiększenie zakresu ruchu kończyn w stawach, redukcja bólu, ułatwiona opieka i higiena, poprawa funkcji niewładnej kończyny. Preparat toksyny botulinowej podawany jest w postaci iniekcji do mięśni spastycznych. przez wykwalifikowany personel lekarski, według ściśle określonych schematów i pod kontrolą USG. Przyjmowanie przez chorego antykoagulantów czy NOAC nie stanowi przeciwwskazania do tego leczenia. Wskazane jest utrzymanie INR <2,5 w dniu iniekcji.

Spastyczność poudarowa

Spastyczność poudarowa to jedna z najczęstszych powikłań ruchowych udaru mózgu. Cechuje się nadmiernym napięciem mięśni kończyny górnej i dolnej. Klinicznie manifestuje się oporem podczas biernego wykonywania ruchu w stawie. Często powoduje nieprawidłowe ustawienie kończyn. Spastyczność może znacznie ograniczać wykonywanie ruchu czynnego, zmniejszać jego zakres i powodować ból. Tym samym wpływa na efektywność rehabilitacji. Czasem spastyka jest tak duża, że uniemożliwia właściwą pielęgnację chorego – może powodować odleżyny, trudno gojące się rany (np. w obrębie dołu pachowego, łokciowego, części dłoniowej ręki). Nieleczona spastyka powoduje utrwalone zmiany w stawach i przykurcze.

Pięć najbardziej typowych wzorców spastyczności kończyny górnej
Przykład spastyczności kończyny dolnej

Terapia spastyczności poudarowej w ramach NFZ

W Szpitalu św. Łukasza w Bolesławcu w Centrum Profilaktyki i Leczenia Udarów Mózgu stworzyliśmy zespół specjalistów posiadających odpowiednie umiejętności i kompetencje do efektywnego leczenia. Zapraszamy ze skierowaniem od lekarza prowadzącego do kontaktu telefonicznego celem umówienia się na konsultację i kwalifikację do leczenia spastyczności pacjentów po udarze mózgu.

Rejestracja telefoniczna – kwalifikacja do terapii toksyną botulinową

Zapraszamy do kontaktu telefonicznego od poniedziałku do piątku, w godzinach od 10:00 do 12:00 celem kwalifikacji.

tel. 571 223 465

__________________________

Zapraszamy do obejrzenia reportażu dotyczącego udarów, którym występuje personel medyczny z Oddziału Neurologicznego z Pododdziałem Udarowym ze Szpitala św. Łukasza w Bolesławcu.