Jednostki szpitala / Oddziały

Oddział Chirurgii Urazowo-Ortopedycznej

Opis jednostki

Nowoczesny Oddział Chirurgii Urazowo-Ortopedycznej dysponuje 23 łóżkami w 10 salach. Oddział posiada całodobowy dostęp do bazy diagnostycznej umożliwiającej wykonanie badań radiologicznych, w tym tomografii komputerowej oraz badań laboratoryjnych. Bardzo dobra baza diagnostyczna oraz wieloprofilowość działalności szpitala dająca możliwość przeprowadzenia niezbędnych konsultacji lekarskich pozwalają na szybką i skuteczną diagnozę i leczenie.

 1. Leczenie operacyjne zmian zwyrodnieniowych stawu kolanowego o różnym stopniu zaawansowania: począwszy od naprawy uszkodzeń struktur wewnątrzstawowych i rekonstrukcji chrząstki stawowej, poprzez osteotomie korygujące oś kończyny aż po endoprotezoplastyki stawu kolanowego.
  • Na szczególną uwagę zasługują endoprotezoplastyki jednoprzedziałowe stawu kolanowego, które są relatywnie rzadko wykonywaną w Polsce procedurą pozwalającą na zachowanie nieuszkodzonych części stawu kolanowego, co nie jest możliwe w przypadku endoprotezoplastyki całkowitej. Rehabilitacja pooperacyjna po tego typu operacjach przebiega zazwyczaj zdecydowanie szybciej niż w innym przypadku.
  • W przypadku wskazań do endoprotezoplastyki całkowitej stawu kolanowego dysponujemy robotem operacyjnym CORI, wspierającym operatora podczas zabiegu. Jest to drugie w Polsce urządzenie tej generacji i pierwsze na Dolnym Śląsku. Robot tworzy śródoperacyjnie model 3D operowanego kolana pozwalając na wyjątkowo precyzyjne zaplanowanie i przeprowadzenie operacji i przyspieszenie rehabilitacji.
  • W przypadku zmian zwyrodnieniowych o mniejszym nasileniu, gdy nie ma jeszcze konieczności wymiany stawu kolanowego na sztuczny a leczenie zachowawcze jest nieskuteczne, wskazane mogą być małoinwazyjne operacje w technice tradycyjnej lub suchej artroskopii. Aby takie operacje przyniosły długotrwały efekt często muszą być uzupełnione o osteotomie korygujące oś kończyny (kości piszczelowej i/lub udowej) lub rekonstrukcje więzadłowe. Nie wszystkie wymienione etapy operacji mogą być zawsze przeprowadzone jednoczasowo, ale staramy się zmniejszać ilość interwencji operacyjnych skracając całościowy czas przeznaczony na leczenie.
 2. Endoprotezoplastyki stawu biodrowego przypadku zmian zwyrodnieniowych o różnej etiologii – z wykorzystaniem różnych dostępów operacyjnych.
 3. Zabiegi artroskopowe stawu kolanowego po urazach (uszkodzenia łąkotek, więzadłowe – rekonstrukcje ACL).
 4. Endoprotezoplastyki stawu barkowego (pourazowe i zwyrodnieniowe).
 5. Leczenie operacyjne zespołu cieśni nadgarstka.
 6. Leczenie operacyjne palucha koślawego.
 7. Leczenie operacyjne i nieoperacyjne po różnych urazach narządu ruchu w zakresie zabezpieczenia Szpitalnego Oddziału Ratunkowego.

Powyżej wymieniono tylko najczęściej wykonywane rodzaje zabiegów, w każdej sytuacji prosimy o kontakt celem ustalenia możliwości realizacji leczenia w naszym oddziale.

 

DRUKI DO POBRANIA:

 1. Zalecenia dla Pacjenta przygotowującego się do zabiegu operacyjnego

Zasady przyjęcia

Jeśli otrzymali Państwo skierowanie na leczenia szpitalne w oddziale ortopedii/ chirurgii urazowo – ortopedycznej i rozważają Państwo skorzystanie z naszych usług, prosimy o kontakt pod numerem telefonu: 571 223 403 (godz. 11:00 – 13:00 w dni robocze). Prosimy o nie korzystnie w tym celu z ogólnego numeru telefonu dyżurki lekarskiej lub pielęgniarskiej oddziału.

W przypadku trudności z uzyskaniem z nami kontaktu telefonicznego prosimy o wyrozumiałość i zachęcamy do skorzystania z zamieszczonego poniżej formularza kontaktowego. Oprócz podstawowych danych prosimy o zaznaczenie pola wyboru określającego cel skierowania, krótki opis problemu medycznego i/lub przesłanie skanu (fotografii) skierowania do szpitala (z wykorzystaniem przycisku „załącz plik”).

Odpowiemy Państwu tak szybko jak to możliwe (w przypadku skierowań nie oznaczonych jako „pilne” jest to zazwyczaj okres 3-5 dni roboczych)

 


  Personel

  Imię i nazwisko
  Stanowisko
  Specjalizacja
  dr n. med. Mirosław Kulej
  Stanowisko
  Kierownik Oddziału,
  Lekarz
  Specjalizacja
  Ortopedia i traumatologia narządu ruchu
  lek. Jerzy Płochowski
  Stanowisko
  Lekarz,
  Zastępca Kierownika Oddziału
  Specjalizacja
  Ortopedia i traumatologia narządu ruchu
  mgr Jadwiga Muzyka
  Stanowisko
  Pielęgniarka Oddziałowa
  Specjalizacja
  lek. Bartosz Kopczyński
  Stanowisko
  Lekarz
  Specjalizacja
  Ortopedia i traumatologia narządu ruchu
  lek. Damian Gólczyński
  Stanowisko
  Lekarz rezydent
  Specjalizacja
  lek. Marcin Boruciński
  Stanowisko
  Lekarz
  Specjalizacja
  Ortopedia i traumatologia narządu ruchu
  lek. Piotr Baryła-Urban
  Stanowisko
  Lekarz
  Specjalizacja
  Ortopedia i traumatologia narządu ruchu
  lek. Ryszard Bronowicz
  Stanowisko
  Lekarz
  Specjalizacja
  Ortopedia i traumatologia narządu ruchu
  lek. Ryszard Duran
  Stanowisko
  Lekarz
  Specjalizacja
  Ortopedia i traumatologia narządu ruchu

  Rejestracja

  Pacjenci, którzy posiadają skierowanie na leczenie operacyjne wszczepienia stawu biodrowego i kolanowego mogą zadzwonić na numer telefonu: 571 223 403.

  Ustalenie terminu zabiegu możliwe jest od poniedziałku do piątku miedzy 11:00 a 13:00.

  Kontakt

  Gabinet lekarski
  Tel.: 75 738 0141

  Dyżurka pielęgniarek
  Tel.: 75 738 0140

  Sekretariat
  Tel.: 75 738 0085

  Telefon dla Pacjentów posiadających skierowania na wszczepienie stawu biodrowego lub kolanowego
  Tel.: 571 223 403

  Lokalizacja

  Budynek A, piętro 4

  Film

  Aktualności

  Najnowsze wpisy dotyczące jednostki

  Wizyta światowej sławy ortopedy dr Yarona Berkovicha

  24 listopada 2022

  Pierwsze operacje na nowym bloku operacyjnym

  3 października 2022

  Otwarcie nowego Bloku Operacyjnego oraz Oddziału Anestezjologii i Intensywnej Terapii w Szpitalu św. Łukasza w Bolesławcu

  28 września 2022